10. mája 2019

Fotogrametria

Podobne ako pri laserovom skenovaní je výsledkom skenovania pomocou fotogrametrie mračno bodov, z ktorého sa dá vytvoriť 3D model (mesh) aj s farebou textúrou. Tu ale nie sú žiadne lasery ale všetky dáta získame z fotiek. Áno presne tak, z fotografí dokážeme získať 3D model akéhokoľvek objektu, od chrobákov až po celé mestá ( 3D mestá v Google Maps).

Samozrejme pre získanie kvalitných výsledkov treba dodržovať určité pravidlá a parametre pri fotení objektu a tiež aj pri spracovaní. Objekt môže byť fotení buď zo zeme alebo môže byť kamera uchytená na bezpilotnom lietajúcom systéme (dron), na lietadle alebo vrtuľníku. Pri fotogrametrickom skenovaní používame kalibrované kamery, to znamená že poznáme parametre vnútornej orientácie kamery a jej distorzie. Je to veľmi dôležité pokiaľ chceme získať geometrické presné virtuálne 3D modely skenovaných objektov. To hlavne platí pokiaľ majú byť modely použité na meranie. Pri použití modelov na reklamné účely alebo v hernom a filmovom priemysle nie je potrebná úplná geometrická presnosť.

Pozrite si niekoľko našich 3D modelov získaných z fotogrametrie v službe Sketchfab. Modelmi môžete pohybovať myškou alebo svojimi prstami na smartfóne. Niektoré ukážky sú aj na voľné stiahnutie pod licenciou CC Attribution.

Pozrite si aj naše prvé demo reel video z fotogrametrie a 3D laserového skenovania: